Results of the 14th Beachy Head Marathon
24 October 2015 - also the 35th 'Seven Sisters'

Congratulations to 2015 winners:

1st Man Stuart Mills

1st Lady Sarah Swinhoe

 

Results by UK SPORTS TIMING

Full Results (PDF) 

 

Those inside 4 hours: 

Pos Bib Firstname Lastname Gender Gender Pos Club Chip Time Gun Time
1 1223 Stuart Mills M 1 Uckfield Runners 3:08:05.65 3:08:06.80
2 510 Kieren Drane M 2 Ely Runners 3:12:26.75 3:12:32.60
3 943 Philip Jackson M 3 Sittingbourne striders 3:13:47.65 3:13:49.95
4 242 Dermot Bryers M 4 Victoria Park Harriers 3:16:17.40 3:16:20.90
5 989 Dan Jones M 5 3:16:20.00 3:16:29.35
6 456 Alex Day M 6 East london runners 3:16:31.15 3:16:35.80
7 642 Greg Funnell M 7 3:18:08.75 3:18:11.50
8 1394 Chris Phelan M 8 South London Harriers 3:21:23.40 3:21:25.75
9 961 Steve Jarvis M 9 Dartford Road Runners 3:21:16.20 3:21:30.80
10 1421 David Pompairac M 10 3:21:44.40 3:21:50.25
11 464 David De Jong M 11 Bracknell Forest Runners 3:21:43.00 3:21:51.70
12 1755 Sarah Swinhoe F 1 London Heathside 3:23:44.00 3:23:48.65
13 1530 Nathan Roe M 12 3:23:56.85 3:24:02.10
14 1591 Chau See M 13 Bracknell Forest Runners 3:24:00.85 3:24:02.60
15 1618 Simon Sikora M 14 Marlow Striders 3:24:00.20 3:24:02.65
16 419 Nathan Crossley M 15 Horsforth Harriers 3:27:21.15 3:27:23.60
17 1482 Terry Reeves M 16 Dartford Road Runners 3:28:18.30 3:28:19.40
18 429 Richard Curtis M 17 3:28:12.20 3:28:20.70
19 1068 Simon Laver M 18 East London Triathletes 3:28:02.85 3:28:21.75
20 1247 Steve Morgan M 19 3:30:26.50 3:30:35.70
21 1541 Malcolm Roweth M 20 Arena 80 AC 3:30:37.40 3:30:39.55
22 477 Dudley Desborough M 21 Serpentine 3:30:39.65 3:30:41.65
23 1265 Dean Moy M 22 Orion Harriers 3:30:36.45 3:30:54.60
24 1102 Steve Long M 23 Tring Running Club 3:31:01.85 3:31:04.75
25 1631 Jo Singer F 2 Victoria Park Harriers and Tower Hamlets AC 3:30:40.80 3:31:08.80
26 504 Matthew Dowse M 24 Brighton and Hove City Athletics 3:32:16.05 3:32:20.90
27 1805 Joseph Tibble M 25 3:32:14.10 3:32:20.95
28 1057 Stephen Lamb M 26 3:32:31.75 3:32:40.15
29 595 Ann Fidge F 3 Ashford & District Road Runners 3:31:42.25 3:32:57.10
30 392 Simon Coplestone M 27 Heaton Harriers 3:33:10.90 3:33:16.45
31 273 Mark Cage M 28 Lewes AC 3:33:18.90 3:33:24.45
32 1383 Dave Perrett M 29 Bracknell Forest Runners 3:33:47.40 3:33:52.85
33 1178 Paul McCleery M 30 Hastings AC 3:34:23.55 3:34:25.00
34 398 David Course M 31 3:34:38.65 3:34:44.90
35 1317 Katherine O'hara F 4 Arena 80 3:34:40.55 3:34:45.50
36 1303 Craig Norris M 32 VPHTHAC 3:34:46.90 3:34:58.30
37 1203 John Melbourne M 33 Tadworth AC 3:35:00.05 3:35:04.40
38 560 Luca Ercolani M 34 Blackheath & Bromley Harriers AC 3:35:54.40 3:35:57.60
39 1794 David Thompson M 35 Billericay Striders 3:36:13.20 3:36:20.70
40 1073 Cy Lawrence M 36 3:36:48.65 3:36:57.65
41 1002 Ralf Kähler M 37 LSV Güstrow 3:37:24.20 3:37:28.55
42 948 Edmond Jackson M 38 3:38:54.25 3:38:56.75
43 1372 Carole Penlington F 5 Blackheath and Bromley 3:38:55.80 3:38:59.70
44 945 Craig Jackson M 39 3:39:20.00 3:39:30.90
45 1222 Andrew Millis M 40 3:39:37.35 3:39:53.85
46 1861 Scott Ulatowski M 41 lingfied rc 0 3:40:22.00
47 904 Christine Howard F 6 Billericay Striders 3:40:24.10 3:40:31.90
48 540 Matt Edmonds M 42 Hastings Runners 3:41:12.80 3:41:17.45
49 351 Neil Cloke M 43 3:41:29.10 3:41:39.80
50 1595 Chowdhury Shabab M 44 3:42:53.30 3:43:00.60
51 1041 Juhana Kirk M 45 3:43:05.50 3:43:10.20
52 666 Richard Garland M 46 3:43:15.85 3:43:22.15
53 769 Neil Hacon M 47 Sittingbourne Striders 3:43:55.85 3:44:09.80
54 1368 Martin Peck M 48 West 4 Harriers 3:44:08.90 3:44:16.85
55 1380 Adrian Perkins M 49 Maidstone Harriers 3:44:48.65 3:45:00.85
56 914 John Hudspith M 50 Serpentine RC 3:45:01.35 3:45:04.85
57 1813 Hephzibah Toby F 7 Uckfield runners 3:45:07.25 3:45:32.00
58 863 Thomas Hilder M 51 3:45:28.10 3:45:57.10
59 896 Simon Hopkins M 52 0 3:46:00.00
60 592 John Ferguson M 53 Cambridge & Coleridge AC 3:45:30.95 3:46:01.55
61 1257 Gary Morrison M 54 3:45:49.10 3:46:05.10
62 1817 Andrew Tolley M 55 3:46:16.30 3:46:24.20
63 1800 Maldwyn Thornton M 56 Horsham Joggers 3:46:16.05 3:46:46.20
64 187 David Boot M 57 serpentine 3:46:23.95 3:46:53.90
65 1299 Jonathan Noakes M 58 3:46:33.70 3:47:01.80
66 1231 Ewa Mitka F 8 3:46:22.80 3:47:04.05
67 924 Emily Hutchinson F 9 3:47:09.80 3:47:12.10
68 623 Martin Fray M 59 Compton Harriers RC 3:47:35.80 3:47:43.95
69 553 Alissa Ellis F 10 Hailsham Harriers 3:47:24.60 3:48:03.20
70 582 Jane Fanning F 11 Serpentine 3:47:43.65 3:48:18.75
71 1164 Steve Mason M 60 SRC Cambridge 3:48:04.00 3:48:22.60
72 168 Darren Bird M 61 3:48:40.15 3:48:45.60
73 841 Mathilde Heaton F 12 Hong Kong Trail Runners 3:48:38.50 3:48:49.10
74 467 James Dear M 62 MID SUSSEX TRI CLUB 3:48:49.60 3:48:54.85
75 308 Susie Casebourne F 13 3:48:03.55 3:49:05.35
76 581 Richard Fanning M 63 Serpentine 3:48:35.65 3:49:12.35
77 734 Geoffrey Gray M 64 Eastbourne Rovers AC 3:49:05.80 3:49:13.80
78 1966 Stuart Wilkie M 65 Bristol & West AC 3:48:56.95 3:49:17.05
79 1457 Graham Purdye M 66 Hailsham Harriers 3:48:53.50 3:49:32.30
80 503 Robin Dow M 67 South London Harriers 3:49:28.10 3:49:34.75
81 1147 Natasha Mansell F 14 Bracknell forest runners 3:49:25.70 3:49:44.90
82 1120 Liz Lumber F 15 Hailsham harriers   3:49:45.90 3:49:54.40
83 224 Ross Brocklehurst M 68 Run Wednesdays 3:49:28.55 3:50:20.75
84 756 Jamie Grenfell M 69 Hailsham harriers 3:49:47.50 3:50:21.85
85 496 Bryan Donnelly M 70 Blackheath & Bromley 3:50:44.40 3:50:48.10
86 673 Neil George M 71 3:50:36.10 3:50:51.30
87 522 Shane Duncan M 72 Lewes AC 3:50:56.60 3:51:06.90
88 744 David Green M 73 Bracknell Forest Runners 3:51:16.50 3:51:24.30
89 1799 Paul Thornton M 74 3:51:53.30 3:51:59.40
90 215 Simon Brightwell M 75 Cambridge & Coleridge AC 3:52:05.70 3:52:37.15
91 1773 Megan Taylor F 16 Lewes AC 3:52:28.50 3:52:37.95
92 1749 Matthew Sutton M 76 Great Yarmouth Road Runners 3:52:29.95 3:53:02.40
93 1560 Till Sanderson M 77 3:53:20.70 3:53:58.30
94 1926 Brandon Webb M 78 Lingfield Running Club 3:53:56.30 3:54:02.85
95 1080 Kieran Leeson M 79 Dursley and District 3:54:31.05 3:54:32.60
96 775 Michael Haggis M 80 3:54:30.35 3:54:34.40
97 874 Katie Hilsdon F 17 Meads Runners 3:54:00.25 3:54:35.90
98 211 Stuart Brewer M 81 3:54:31.40 3:54:44.25
99 1528 Jordan Rodger M 82 3:54:21.70 3:54:45.50
100 1191 Ruairdh McIntyre M 83 3:54:33.65 3:54:50.75
101 905 Stephen Howard M 84 Ely Runners 3:54:46.20 3:54:52.30
102 1492 Kevin Rice M 85 Horley Harriers 3:54:47.75 3:54:52.90
103 1705 annabelle stearns F 18 Gravesend Road Runners 3:55:15.90 3:55:19.00
104 1288 Andy Neill M 86 Tring Running Club 3:55:00.90 3:55:20.45
105 701 Lydia Godfrey F 19 Crowborough Runners 3:55:33.05 3:55:43.00
106 191 Catherine Bounds F 20 Hailsham Harriers 3:55:05.50 3:55:44.70
107 1556 Bruce Salter M 87 3:55:35.55 3:55:55.65
108 1326 Dominic Osman-Allu M 88 Lewes AC 3:55:52.55 3:56:03.25
109 1289 Howard Nevill M 89 3:56:11.05 3:56:21.35
110 1148 Nick Mansley M 90 3:56:20.20 3:56:22.35
111 974 Iosu Jimenez M 91 3:55:31.00 3:56:41.60
112 859 Paul Heywood M 92 Seaford Striders 3:56:16.00 3:56:50.45
113 1090 Jay Lidbetter M 93 3:56:46.10 3:56:50.80
114 648 Paul Gaisford M 94 clapham chasers 3:57:00.10 3:57:30.40
115 324 Lee Chapman M 95 3:57:25.70 3:57:36.50
116 1391 Thomas Pettit M 96 3:57:49.90 3:57:53.70
117 1650 Mark Smee M 97 Saints and Sinners 3:57:49.25 3:57:55.60
118 280 Robert Cameron-Wood M 98 100 marathon club 3:58:12.35 3:58:20.25
119 1077 Ben Lee M 99 3:56:28.00 3:58:25.60
120 52 Clayton Aves M 100 Blackheath&Bromley Harriers 3:58:25.00 3:58:28.60
121 263 Simon Burnett M 101 Dulwich Runners AC 3:57:37.85 3:58:30.80
122 761 Neil Grigg M 102 Burgess Hill Runners 3:58:35.30 3:58:47.10
123 12 Rachel Alison F 21 3:56:50.40 3:58:48.40
124 1992 David Winch M 103 Thanet roadrunners AC 3:58:42.35 3:58:53.40
125 1781 Ross Telford M 104 Poole AC 3:59:00.70 3:59:15.75
126 2040 Joe Young M 105 Run Wednesday 3:59:19.35 3:59:26.80
127 1296 Simon Nicholl M 106 3:59:24.30 3:59:30.40
128 1868 Bart Van Den Berg M 107 3:58:36.75 3:59:31.70
129 99 Sharon Barnett F 22 3:59:17.80 3:59:58.65
130 331 gary cheek M 108 southend athletics club 4:00:10.20 4:00:14.00
131 1612 Richard Shlovogt M 109 Worthing harriers 4:00:09.85 4:00:24.35
132 1819 James Tombs M 110 Crawley Saints and Sinners 3:59:32.20 4:00:24.80
133 649 Thomas Gale M 111 4:00:08.95 4:00:29.15
134 1407 Tom Pike M 112 4:00:57.15 4:01:09.40
 

 

 

 


Official Race Photographers

2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010 & 2009 Sussex Sport Photography 

2008, 2007 & 2006 Marathon-photos.com

2005 Photos of the competitors by Digimoments

This is an unofficial site go to the
official site